Žralok

 

Název projektu ŽRALOK
Váha 6 000 kg
Délka 7 m
Výška 2,16 m
Šířka 2,7 m
Počet dílců 2 200 ks
Doba výroby 5 týdnů

 

Žralok z rukou firmy KASPER a sochaře Gabriela 

Sedm metrů dlouhý, šest tun vážící a rozhodně neobyčejný. Takový je žralok, tedy jeho nerezová socha, která vznikla ve firmě KASPER KOVO. Autorem je sochař Michal Gabriel. Ve spolupráci s ním byl pomocí 3D technologií vytvořen model, podle kterého vznikla samotná socha. Žralok je nyní vystaven na sochařském sympoziu NordArt v Německu

Monumentální socha žraloka je vytvořená z nerezového materiálu, kterým firma KASPER KOVO disponuje. Laserem bylo nařezáno 2200 desetimilimetrových nerezových lamel, které se podle návrhu spojují a vytváří tak podobu mořského živočicha. Díky zautomatizování některých procesů při výrobě na tom pracovníci KASPER KOVO pracovali zhruba dva týdny. Vytvoření samotného návrhu pomocí 3D programu SolidWorks trvalo mnohem déle.

Sochař Gabriel spolupracuje s majitelem firmy Rudolfem Kasperem již tři roky. Gabriel ve spolupráci s KASPER v minulosti vytvořil několik soch. Takže když Rudolf Kasper viděl na jedné výstavě Gabrielovy sochy žraloků, byla to jasná volba pro další společné dílo. Domluvili se a začalo se na originálním žralokovi pracovat. 

Žralok se v KASPER stal také symbolem pro týmovou práci. Ve firmách KASPER CZ vyrobili obal pro bezpečný transport sochy a KASPER TS ji převezli do německého Büdelsdorfu na výstavu.

Pokud se na německém celosvětovém sympoziu najde investor, žralok bude prodán. Pokud se však socha neprodá, vrátí se zpět do firmy KASPER v Trutnově, a bude se rozhodovat o dalším umístění. 

3D Model žraloka

 

Dostupné články v médiích:

Trutnovinky.cz

Nerezový Žralok, nebezpečný predátor sochaře Gabriela, cení zuby u Kasperů

U Kasperů se zrodil Gabrielův Žralok, ozdobí sochařské sympozium v Německu

Krkonošský deník

Kasper posouvá strojírenské možnosti umění. Vyrábí žraloka z nerezu